هم‌باشی

در گذشته تصور می‌شد انتخاب شریک زندگی یعنی انتخاب کسی برای ازدواج؛ اما امروزه الگوهای انتخاب شریک زندگی دیگر تنها به ازدواج محدود نمی‌شود. در عصر حاضر، هیچ‌چیز بیشتر از هم‌باشی الگوهای انتخاب شریک زندگی را دست‌خوش تغییر نکرده است.

هم‌باشی (cohabitation) یعنی دو نفر که با هم ازدواج نکرده‌اند، مثل ازدواج‌کرده‌ها با هم زندگی کنند (۱). تعداد زوج‌های هم‌باش در ایالات متحده، از حدود ۵۰۰ هزار در سال ۱۹۶۰ میلادی به ۴.۲ میلیون در سال ۱۹۹۸ رسیده است.

امروزه افراد در همان سنی هم‌باشی را شروع می‌کنند که نسل‌های قبل در آن سن ازدواج می‌کردند. با این حال نتایج تحقیقات نشان می‌دهد که هم‌باش‌ها با ازدواج‌کرده‌های نسل قدیم، از چندنظر فرق‌ دارند: هم‌باش‌ها از نظر مذهب و سن ناهمگون‌تر و از نظر تحصیلات همگن‌ترند.

هم‌باشی

هم‌باشی اشکال گوناگون دارد و افرادی که هم‌باشی می‌کنند دلایل مختلفی برای انتخابشان دارند. دو متغیر بسیار مهم در تفکیک انواع هم‌باشی وجود دارد: ۱- آیا دو پارتنری که در حال هم‌باشی هستند قصد ازدواج دارند؟ ۲- چه تجربه یا تجارب پیشینی در روابط هم‌باشی دارند؟

جایگزینی برای ازدواج: بیشترین ماندگاری


تحقیقات نشان داده از بین کسانی که هم‌باشی می‌کنند، آنهایی که هم‌باشی را به‌عنوان جایگزینی برای ازدواج انتخاب کرده‌اند، در یک بازه‌ی ۵ تا ۷ ساله بیشتر از سایرین احتمال دارد با پارتنر خود بمانند.

گامی به‌سوی ازدواج: بیشترین احتمال ازدواج


آنهایی که هم‌باشی را به‌عنوان گامی به‌سوی ازدواج درنظر می‌گیرند، ارتباطشان با احتمال بیشتری نسبت به سایرین به ازدواج رسمی منتهی می‌شود.

محک زدن رابطه: بیشترین احتمال جدایی


گروهی که هم‌باشی را به‌عنوان محکی برای ارزیابی رابطه درنظر می‌گیرند و برنامه‌ای هم برای ازدواج ندارند، و همچنین گروهی که هم‌باشی را معادل یک رابطه‌ی دوستانه‌ی جدی می‌دانند، بیشتر از سایرین احتمال دارد از هم جدا شوند.

اگرچه روی‌هم‌رفته هم‌باش‌ها بر اساس چند شاخص، کیفیت رابطه‌ی پایین‌تری نسبت به ازدواج کرده‌ها دارند، گروهی از هم‌باش‌ها که برنامه‌ی ازدواج دارند کیفیت رابطه‌شان مشابه ازدواج کرده‌هاست.

همچنین در تحقیقات نشان داده شده که اثرات منفی روابط هم‌باشی مثل بیشتر بودن احساس بی‌ثباتی رابطه و جدایی پس از ازدواج، در مواردی که پارتنر قبلاً تجربه‌ی هم‌باشی داشته باشد، کمتر و یا کاملاً بی‌اثر می‌شود (۲).

منابع:
(1) Cohabitation Law and Legal Definition
(2) The Cambridge Handbook of Personal Relationships,
p. 122 – 123.

گرافیک اثر Barbara Morrigan.

این مطلب رو با دیگران اشتراک بگذارید:
فرزاد بیان
فرزاد بیان

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *