دوره ۱۰ روزه مقدمات مدیتیشن

مدیتیشن از طرفی قدمتی به درازای تاریخ بشر داره و از طرف دیگه، موضوع مطالعات علم مدرنه. پژوهش‌های علمی نشون داده که مدیتیشن فواید متعددی برای ذهن، جسم و عواطف ما داره. مدیتیشن کیفیت زندگی‌ ما رو در ارتباط با خودمون و دیگران بالا می‌بره. در ادامه یافته‌های علمی مرتبط با این فواید اشاره می‌کنم:

فواید مدیتیشن برای سلامت ذهن

نتایج پژوهشی که توسط محققان دانشگاه جان‌هاپکینز انجام شده، نشون می‌ده که مدیتیشن باعث بهبود افسردگی، اضطراب و درد ناشی از استرس می‌شه. پژوهش دیگه‌ای که روی کارمندان دو شرکت گوگل و روخ انجام شده، نتایج مشابهی داشته: شرکت‌کنندگان پس از ۸ هفته تمرین مدیتیشن، ۴۶٪ افسردگی و ۳۱٪ اضطراب کمتری در خودشون گزارش کرده‌اند.

فایده‌ی دیگه‌ی مدیتیشن برای سلامت ذهن، افزایش تمرکزه. نتایج به‌دست اومده از یک پژوهش نشون می‌ده که تمرین مدیتیشن به مدت ۴ هفته، باعث افزایش ۱۴ درصدی تمرکز می‌شه. و پژوهشی دیگه، نشون داده که تنها یک جلسه مدیتیشن کردن، پرش ذهن رو ۲۲٪ کاهش می‌ده.

و تازه این همه‌ی فواید مدیتیشن نیست: پژوهش‌ها نشون داده که مدیتیشن باعث افزایش انعطاف‌پذیری ذهن و افزایش سطح رضایت از زندگی می‌شه.

فواید جسمی مدیتیشن

قبل از این که به فواید جسمی مدیتیشن بپردازیم، مهمه که بدونیم استرس مزمن چه تاثیرات مخربی برای بدن ما داره.

استرس با تحریک سیستم سمپاتیک، موجب آزاد شدن چندین هورمون (از جمله آدرنالین و کورتیزول) در جریان خون می‌شه. این پاسخ طبیعی بدن به استرسه و برای بقای ما مفیده؛ اما مقدار زیادی از این هورمون‌ها، وقتی برای طولانی مدت در خون ما باشه، روی بدن ما اثرات مخرب می‌ذاره، و این همون اتفاقیه که در اثر استرس مزمن می‌افته. برای مثال آدرنالین زیاد باعث افزایش ریسک ابتلا به حمله قلبی و سکته مغزی می‌شه؛ مقادیر بالای کورتیزول، باعث افزایش سطح قند خون، سرکوب سیستم ایمنی و گرفتگی عروق خونی می‌شه. سطوح بالای هورمون‌های استرس، باعث افزایش فشار خون، ضربان قلب و سطح کلسترول می‌شه و در سیستم ایمنی، انرژی بدن و خواب ما اختلال ایجاد می‌کنه.

با آرام کردن بدن و ذهن – از طریق مدیتیشن و یا سایر تکنیک‌ها – سیستم عصبی پاراسمپاتیک فعال می‌شه و جلوی ترشح بیشتر هورمون‌های استرس رو می‌گیره.

پژوهشی که در دانشگاه کالیفرنیا انجام شده، نشون می‌ده افرادی که مدیتیشن می‌کنن، سطح پایین‌تری از هورمون کورتیزول دارن. پژوهشی دیگه نشون داده که ۱۰ روز مدیتیشن کردن باعث کاهش ۱۲ درصدی استرس می‌شه و در تحقیقی جداگانه مشخص شده که مدیتیشن کردن به مدت یک ماه، سطح استرس رو به یک‌سوم می‌رسونه.

کاهش استرس، باعث کاهش فشار خون، ضربان قلب و اکسیژن مصرفی بدن می‌شه و این تغییرات منجر به سطح انرژی بیشتر، بهبود عملکرد سیستم ایمنی و خواب بهتر می‌شه.

فواید عاطفی مدیتیشن

مدیتیشن بهمون کمک می‌کنه که از عواطفمون (سطحی و عمیق) و ماهیت گذرای اون‌ها آگاه بشیم. هدف از مدیتیشن کردن این نیست که تبدیل به یک آدم بی‌احساس مطیع و منفعل بشیم؛ برعکس، مدیتیشن ما رو از احساسات و عواطفتمون آگاه می‌کنه و این آگاهی به ما این امکان رو می‌ده که به موقعیت‌های مختلف پاسخ‌هایی سنجیده بدیم.

وقتی از این صحبت می‌کنیم که مدیتیشن روی ما تاثیر داره، منظور اینه که مدیتیشن واقعاً روی مغز ما تاثیر می‌ذاره: یعنی دقیقاً روی نورون‌های مغز ما. مدیتیشن با تاثیر بر بخش میانی قشر پیش‌بینای مخ (یا همون ناحیه‌ای که «خود» ما رو تعریف می‌کنه)، ارتباطات نورونی مرتبط با ترس، استرس و اظطراب رو تضعیف می‌کنه. از طرفی، باعث ایجاد ارتباطات نورونی تازه در نواحی مغزی مرتبط با تمرکز و تصمیم‌گیری می‌شه و این توانایی‌های مغزی ما رو تقویت می‌کنه.

در یک پژوهش، در شرکت‌کنندگانی که به مدت ۳ هفته مدیتیشن کرده بودند، ۵۷٪ خشونت کمتر و واکنش‌پذیری کمتر نسبت به بازخورد منفی مشاهده شد. شرکت‌کنندگان همچنین ۲۷ درصد زودرنجی کمتری از خودشون نشون دادند.

تاثیر مدیتیشن روی عواطف «مثبت» ما هم نشون داده شده: در پژوهشی دیگه، مدیتیشن باعث افزایش ۱۶ درصدی عواطف مثبت و افزایش ۲۱ درصدی احساس شفقت شد. وقتی ما یاد می‌گیریم که کمتر توی سرمون و بیشتر در لحظه‌ی کنونی حاضر باشیم، توانایی ما در فاصله گرفتن از احساسات و عواطف منفی بیشتر می‌شه و احساس بهتری خواهیم داشت.

با این دوره فواید مدیتیشن رو تجربه کنید

شما در این دوره دانش و مهارت پایه‌ای مدیتیشن رو کسب می‌کنید. این دوره یک شروع عالی برای قرار گرفتن در مسیر یک زندگی سالمه.

من چندین ساله که دارم به مطالعه‌ی کتاب‌ها، مقالات و تجارب مکتوب در زمینه‌ی مدیتیشن می‌پردازم و به‌طور مداوم مدیتیشن می‌کنم. باور من اینه که برای نتیجه گرفتن از مدیتیشن، باید هم به بُعد علمی و هم تجربی مدیتیشن توجه کرد و این همون کاریه که من سعی کردم در این دوره انجام بدم. در این دوره‌ی ۱۰ روزه، شما هر روز با صرف ۱۰ دقیقه زمان، به ۲ فایل صوتی گوش می‌کنید. در فایل اول درباره‌ی تئوری مدیتیشن یاد می‌گیرید و در فایل دوم به‌صورت عملی مدیتیشن رو تمرین می‌کنید. با گوش دادن و تمرین کردن این ۲۰ فایل، شما دانش و مهارت پایه‌ای مدیتیشن رو کسب می‌کنید و می‌تونید در زندگی روزمره‌تون به کار بگیرید.

منابع به کار رفته در این دوره

Get Some Headspace : 10 Minutes Can Make All the Difference – Andy Puddicombe

10% Happier – Dan Harris

The Authentic Life: Zen Wisdom for Living Free from Complacency and – Fear – Ezra Bayda

Zen Heart: Simple Advice for Living with Mindfulness and Compassion – Ezra Bayda


محتوای دوره

روز یکم

فایل صوتی آشنایی با مدیتیشن (۲:۰۵)
فایل صوتی تمرین ۱۰ دقیقه‌ای مدیتیشن

روز دوم

وضعیت بدنی مناسب برای مدیتیشن (۳:۳۲)
تمرین ۱۰ دقیقه‌ای مدیتیشن

روز سوم

مدیتیشن و فکرها (۵:۰۱)
تمرین ۱۰ دقیقه‌ای مدیتیشن

روز چهارم

چالش‌های مدیتیشن (۱:۳۵)
تمرین ۱۰ دقیقه‌ای مدیتیشن

روز پنجم

پیدا کردن زمان برای مدیتیشن (۲:۰۲)
تمرین ۱۰ دقیقه‌ای مدیتیشن

روز ششم

تله‌ی سعی و تلاش (۱:۰۵)
تمرین ۱۰ دقیقه‌ای مدیتیشن

روز هفتم

استعاره‌ای برای ذهن (۱:۱۷)
تمرین ۱۰ دقیقه‌ای مدیتیشن

روز هشتم

پیشرفت در مدیتیشن (۱:۰۷)
تمرین ۱۰ دقیقه‌ای مدیتیشن

روز نهم

پازل مدیتیشن (۲:۵۹)
تمرین ۱۰ دقیقه‌ای مدیتیشن

روز دهم

بعد از این دوره (۰۰:۵۳)
تمرین ۱۰ دقیقه‌ای مدیتیشن

برای شروع، اولین جلسه‌ی دوره رو از اینجا تماشا کنید.

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.